Щодо перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов

Дата: 24.05.2021 14:07

У відповідності до пункту 15 Правил обліку громадян, що потребують поліпшенян житлових умов та надання їм житлових приміщень, діти - сироти та діти, позбавлені батьківського піклування,які досігли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов ,за місцем походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, заклади для дітей - сиріт та дітей,позбавлених батьківського піклування.

Згідно статті 33 Закону України від 13 січня 2005 року  №2342 -ІV „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" діти- сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, у разі відсутності в таких дітей житла мають право зараховуватися на квартирний облік та соціальний квартирний облік за місцем їх походження або проживання до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за заявою опікуна чи піклувальника, прийомних оатьків, оатьків-вихователів, адміністрації закладу, де проживає дитина, або органу опіки та піклування. Після завершення перебування у відповідних закладах, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім'ях  або завершення строку піклування діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи з їх числа протягом місяця забезпечуються соціальним житлом до надання їм благоустроєного жилою приміщення для постійного проживання.

Перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягай 16 років, на соціальному квартирному обліку не є підставою для відмови їм у взятті на квартирний облік або зняття з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових  умов, чи обліку осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на  будівницво придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій громадян, визначених законодавством.

Особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення 23 років не втрачають право на позачергове отримання благоустроєного жилого приміщення або соціального житла до надання їм благоустроєного жилого приміщення для постійного проживання або, за їхнім бажанням, - грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, за умови перебування у встановленому порядку на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або соціальному квартирному ооліку на момент досягнення 23 - річного віку.

Згідно вимог чинного законодавства голови органів опіки та піклування несуть персональну відповідальність за дотримання і а захист прав дітей на відповідній території.

Станом на 01.04.2021 року на первинному обліку служб у справах дітей області перебуває 2042 дітей-сирітта дітей, позбавлених батьківського піклуваная. 869 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб зїх числа -  бувають на квартирному обліку громадян, що  потребують поліпшення житлових умов, ще 13 - на соціальному квартирному обліку.

Звертаємо увагу, що наразі Міністерством соціальної політики Україні розроблено проект Постанови КМУ „ Деякі питання забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа житлом та підтримки малих групових ”.

Проектом передбачено виплату грошової компенсації за належні для отримання житлові приміщення для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа у розмірах: 100 відсотків від граничної вартості житла - для осіб до 23 років; 70 відсотків від граничної вартості житла для осіб від 23 років до 35 років, 50 відсотків від граничної вартості житла для осіб старших 35 років, решта відсотків відшкодовуються за рахунок місцевих бюджетів та/або інших джерел, не заборонених законодавством.