Утворення служб у справах дітей в умовах децентралізації влади в Україні.

Дата: 12.05.2021 11:41

Охорона дитинства з 2001 року визнана Україною загальнонаціональним пріоритетом і включає в себе забезпечення реалізації права кожної дитини на життя,охорону здоров’я, освіту, соціальний захист та всебічний розвиток відповідно до Концепції  реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 № 333. саме формування ефективного місцевого самоврядування повинно стати запорукою створення і підтримки повноцінного життєвого середовища для громадян, у тому числі дітей, надання високоякісних та доступних послуг на рівні громади.

Територіальна громада повинна виступати тим соціальним утворенням, в рамках якого реалізуються повсякденні потреби та інтереси жителів певних територій, відповідно базовим осередком забезпечення прав дітей, їх благополуччя, безпеки та стабільності, оптимальним шляхом якого є створення умов для збереження і зміцнення сім’ї для дитини, основою забезпечення прав дітей наразі повинно стати посилення зацікавленості та відповідальності кожної територіальної громади та повноваження щодо: своєчасного виявлення дітей, які залишилися без батьківського піклування, сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, надання сім’ям з дітьми якісних соціальних послуг в умовах об’єднаної територіальної громади, спрямованих на виховну функцію сім’ї, що дасть змогу зменшити кількість соціальних сиріт; активного розвитку сімейних форм виховання.

Саме тому Законом України від 19.01.2017 № 1824-VIII внесено зміни до статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», яким удосконалено правовий статус служб у справах дітей, зокрема передбачено:

- утворення служб у справах дітей виконавчих органів сільських, селищних рад об’єднаних територіальних громад із штатною чисельністю з розрахунку один працівник служб не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на об’єднану територіальну громаду.

-  установлення штатної чисельності працівників районних, міських, районних у містах служб у справах дітей з розрахунку один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, які проживають у районі, та не більше ніж на дві тисячі дітей, які проживають у місті, районі у місті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 877 було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», згідно із яким сільські, селищні ради об’єднаних територіальних громад мають право утворювати у своїй структурі служби у справах дітей та комісії з питань захисту прав дитини, а також самостійно провадити діяльність, пов’язану із захистом прав дитини.

Водночас сільські, селищні ради об’єднаних територіальних громад ще залишаються обмеженими у повноваженнях щодо сприяння усиновленню дітей та створення прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу.